Potřebné vybavení pro distanční a online výuku

Pro bezproblémové zvládnutí distanční a online výuky je zapotřebí:

Funkční počítač, notebook, mobil či tablet

    V naší škole řešíme distanční výuku několika způsoby. Jednak přes online konference Google Meet, Google Učebna a Online testování ALF, na první stupni pak pomocí týdenních plánů doplněné úkoly zadané přes email. Pro tento způsob výuky je dostačují mobilní telefon, tablet, stolní počítač či notebook. Všechna tyta zařízení by měla mít dostatečný výkon, aby se každých pět minut nezasekávala a bez problémů přehrávala obraz a zvuk. Součástí distanční výuky jsou totiž velmi často i různé video nebo audio nahrávky. V případě stolního počítače a tabletu je pak dobré mít i pro pohodlnější práci nainstalován nějaký kancelářský balík jako jsou buď placené Office či bezplatné např. LibreOffice. Žáci se školním e-mailem mohou pak  i využít Google dokumenty místo dvou zmíněných kancelářských balíků.

pocitac

Webkamera

    Je zapotřebí v případě online výuky přes Google Meet. Všechny mobilní telefony a tablety jsou již webkamerou vybaveny. To samé platí o většině notebooků. Zde je ale nutné si vše řádně zkontrolovat, neboť jsou typy notebooků, které webkameru nemají. V tomto případě ale není vše ztraceno a dá se zakoupit USB webakmera, která se k notebooku poté připojí. Tato kamera se pak pořizuje i v případě stolního počítače.

webkamera

Mikrofon a reproduktory, náhlavní soupravy

    Pro online výuku je velmi důležitý zvuk a to jak směrem od žáka k učiteli pomocí mikrofonu, tak od učitele k žákovi, který slyšíme přes připojení či integrované reproduktory. Zde opět v případě mobilních telefonů a tabletů se nemusíme o nic starat, protože mikrofon a reproduktory jsou součástí těchto zařízení. To samé platí pro notebooky. V případě stolního počítače je pak zapotřebí reproduktory a mikrofon dokoupit a připojit. popř. použít je možné zakoupit náhlavní soupravu tzv. headset, což jsou sluchátka s mikrofonem jako celek. 

headset

Výukový software pro distanční výuku

    V našem případě využíváme Google Učebna, Online testování ALF, e-mailovou korespondenci a Google Meet pro online konference.

vyuka

Školní e-mail

   Všichni žáci naší školy mají založen svůj školní e-mail ve tvaru jmeno.prijmeni@zsmilevsko.cz a je jedním z hlavních komunikačních prostředků mezi školou, učiteli a žáky. Zároveň je přes tyto e-maily umožněn vstup žákům do Google aplikací Meet a Učebna a dalších. V nižších třídách kromě školních e-mailů  pak používají pro komunikaci i e-maily rodičů.

gmail

Kvalitní připojení k internetu

    V dnešním době se dám připojit k internetu téměř na každém kroku (restaurace, nákupní centra atd.), nicméně pro online výuku je dobré mít kvalitní a rychlé připojení k internetu, které každou chvíli nevypadává nebo se nezpomaluje. Jinak musíte neustále čekat, až se daná stránka či video načte. Poběží-li internet bez problémů, pak se  můžete plně soustředit na výuku.

internet

Klidné studijní prostředí

    Studijní prostředí se nikde moc neřeší, nicméně je také velmi důležité. Pokud Vám mladší sourozenec vběhne několikrát do pokoje během online výuky, tak bude řešit jeho vstup místo dění na obrazovce a nebudete se plně soustředit na výuku. Samozřejmě víme, že byty a domy nejsou nafukovací a v případě většího počtu členů domácnosti je velmi obtížné toto zajistit. Pokud se to ale podaří, tak je to určitě dobré. Z hlediska omezení hluku zde může být zajímavé i používaní náhlavních souprav (headsetů), kdy tolik nerušíme své okolí při online výuce.     

 

Pokračování v článku Doporučený nákup ICT techniky pro distanční výuku.