27. 3. 2021 Výzva - vyrob si bezovou píšťalku

Návod na výrobu jednoduché velikonoční bezové píšťalky

PíšťalkaVelikonoce se kvapem blíží. Připravili jsme aktivitu, při které se projdete přírodou, ale i ukážete svoji šikovnost. Doufáme, že z výsledku budete mít radost, o kterou se s námi podělíte.

V úvodu musíme upozornit, že se jedná o činnost, kde by mohlo vzniknout řezné zranění, a proto píšťalku v žádném případě nemohou děti vyrábět samy, ale pouze za asistence dospělé osoby!!!

Postup výroby bezové píšťalky vidíte názorně na přiloženém videu zde .

Píšťalku jsme si ve škole vyrobili a máme několik praktických připomínek (viz také obrazová příloha):

• z přírody si přineste více bezových větviček
  • „duši“ z bezu lze vytlačit pomocí tenké vařečky,  silnějším drátem, dřevěnou kulatinou
  • seříznutá hrana špalíku v přední části musí být vložená vodorovně se zářezem v horní části
  • po dokončení se nebojte do píšťalky fouknout silněji, zkusit jí přefouknout

Pokud se vám píšťalka podaří, budeme rádi, pokud nám pošlete fotodokumentaci z výroby i konečného výrobku.

Speciální úkol: nahrajte zvuk píšťalky, který získáte pouze na jeden nádech. Zvukový soubor i fotografie nám zašlete na e-mail: souteze@zsmilevsko.cz . Všechna jednotlivá písknutí budou poskládána za sebou do jednoho finálního zvukového souboru. Těšíme se, co vznikne a jak dlouhý bude výsledný záznam.

Zvuk naší píšťalky si můžete poslechnout pod přiloženými fotografiemi.

Jaru a píšťalkám zdar !

Audio file