12. 4. 2021 Bezová píšťalka – výzva pokračuje……

V březnu jsme vám představili jarní aktivitu, při které jste si mohli s pomocí rodičů vyrobit skutečný fungující nástroj - píšťalku z bezového dřeva, pokyny zde: https://www.zsmilevsko.cz/web/node/319 .

Jak se ukázalo, byla to opravdová výzva pro celé rodiny…. Že to skutečně lze a výroba může zaujmout dokonce i malé slečny, můžete vidět ve fotogalerii a zvuky píšťalky si poslechnout v přiložených nahrávkách z mobilu.

Rozvíjení manuální zručnosti stejně jako prohlubování pozitivního vztahu k přírodě je součástí polytechnického vzdělávání, na které se naše škola chce od příštího školního roku více zaměřit. Rádi bychom si společně dokázali, že není třeba se bát technických postupů a že hodně věcí si může každý z nás snadno a s radostí vyrobit, tak jak to činili naši předkové.

A protože bezu je v přírodě i v okolí města všude stále dost, můžete se k nám ještě přidat. Zapojte rodiče, prarodiče, třeba i oni si rádi nostalgicky připomenou své dětství, které trávili venku v přírodě a nebyl pro ně problém vyřezat si lodičku či vyrobit píšťalku, pochlubí se vám rádi svou zručností.

K výrobě píšťalky potřebujete pouze pilku, nůž, hodí se smirkový papír (ale nemusí být) a něco tenkého na vytlačení měkkého vnitřku větvičky (například štětec, drát). Většinu zvládnete pod dohledem dospělého sami, pouze při vyříznutí horního zářezu a seříznutí špalíčku pro foukací a spodní otvor se hodí pomoc rodiče, zvládne i šikovná maminka.

Nebojte se a zkuste to! Budeme se těšit na všechna vaše další písknutí a fotky z vyrábění.

Audio file