6. 9. 2021 Otevření geologické expozice "Za školou"

V pátek 3. září 2021 byla na školní zahradě slavnostně otevřena geologická expozice "Za školou".

Na počátku všeho byl impuls, který vzešel z možnosti vybudovat ve škole v rámci projektu IROP zcela novou moderní počítačovou a jazykovou učebnu. Součástí projektu byla možnost získat finanční prostředky také na geologické arboretum, kterou jsme využili.

Co všechno v geologické expozici naleznete:

Pro výukové a vzdělávací účely  expozice jsme vybírali horniny a minerály z nejbližšího okolí Milevska. Expozice začíná minerály -  křemen, živec, slída, kalcit, turmalín, muskovit.

Následují usazené horniny, kde bych chtěl upozornit na dva vzorky, a to křemitý pískovec, takzvaný „sluňák“, který naší škole mohou závidět i muzea, a ortocerový vápenec se schránkami hlavononožců z prvohor.

Následující část obsahuje přeměněné horniny. Zajímavý je zde páskovaný mramor zbarvený minerálem diopsidem do zelena a granátický migmatit z Granátové skály u Tábora.

Expozice končí nejrozšířenějšími horninami z Milevska a okolí.

Expozice vznikla díky nezištné pomoci kamarádů, zapálených a fundovaných geologů, s kterými jsem se potkal při svém učitelském působení - Josefa Himla a Petra Rajlicha. Dále nám pomohl se získáním vzorků pan Martin Pokorný a František Krejča. Krásné krystaly ametystů do školní sbírky daroval pan Petr Koudelka. V neposlední řadě patří dík pracovníkům školy Radku Pešičkovi a Jiřími Kubíčkovi, kteří pomáhali s přemisťováním a transportem "dvoumužných" kamenů.

Součástí vernisáže byly aktivity pro děti - malování na kamínky. Dále si děti mohly odnést překrásné vzorky leštěných minerálů, které věnoval pan Josef Himl.  K nahlédnutí byly i časopisy a knihy věnující se geologii.

Geologickou expozice chceme využívat pro vzdělávací aktivity.

Jako doprovodný materiál jsme vytvořili jednoduché leporelo s fotografiemi a popisem exponátů.

Samozřejmě expozici  rádi ukážeme i veřejnosti po předchozí telefonické domluvě. Jste srdečně zváni.

Článek o otevření expozice naleznete na stránkách Milevských novin:  https://www.jcted.cz/milevske-noviny/za-skolou-v-milevsku-otevreli-geologickou-expozici/

Příloha Velikost
Geologická expozice.pdf 1.23 MB